Praca spedytora

Data dodania: 29.04.2019


Jaki kierunek powinno się studiować? Jak zostać spedytorem? Czy spedytorzy muszą mieć specjalne kursy? Spedycja czynnościowa i handlowa, czym się różni? Spedycja intermodalna oraz spedycja gałęziowa. Zakres pracy spedytora.

Spedycja to najłatwiej mówiąc organizowanie przewozu dóbr (ładunków, towarów itd.).

Spedytor- co to oznacza?

https://www.v4l.pl/za opłatą świadczy usługi spedycyjne na zlecenie firm lub osób prywatnych. Zajmuje się wystawieniem wszelkich dokumentów spedycyjnych. Najpierw wystawia i konstruuje zlecenie transportu, następnie podpisuje z klientem umowę. Aby finalnie stworzyć list przewozowy i nadać ładunek.

Potrzebne dokumenty, jakie musi wypełniać i tworzyć spedytor

Jeżeli chcemy skorzystać z opcji transportu samochodowego to będziemy potrzebować CMR/list przewozowy.
Wybranie transportu kolejowego będzie wiązało się z przygotowaniem dokumentów COTIF/SMGS.
Kiedy wysyłamy nasz ładunek transportem morskim potrzebujemy dokument, który nazywa się konosament.
Na towar, który będziemy chcieli przesłać transportem lotniczym, musimy wypisać AWB- to taki lotniczy list przewozowy.

List przewozowy

katamaranyzatoka.pl
bez względu na to na jaki rodzaj transportu jest wystawiony to nieodłączna część przepływu towarów. Dlaczego jest to takie istotne? List przewozowy to swoiste potwierdzenie zawartej umowy z klientem. Jest najważniejszym dowodem na zlecenie transportu. Przy wypełnianiu listu przewozowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na poprawność i jasność informacji w nim zawartych. W liście przewozowym powinno wpisać się aktualną datę i okres ważności zlecenia. Oczywiście imiona i nazwiska przewoźnika, adresata oraz odbiorcy przesyłki. List przewozowy pozwala na określenie jakiego rodzaju jest towar i jak powinien być zapakowany. Powinny znaleźć się w nim wszelkie wskazówki dotyczące przewozu towaru, jego wartość i wagę. Jesto to bardzo potrzebne w sytuacji, w której nasz ładunek zostanie uszkodzony, dla ubezpieczyciela list przewozowy to podstawa do ubiegania się o jakiekolwiek roszczenia.